Precz Słoneczniki Van Gogha !

 

O sztuce słów kilka. Jak wiecie, chodzę do szkoły plastycznej, dokładniej jest to Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych.  Moje przedmioty w szkole, jak i atmosfera tam panująca sprawiają, że ze sztuką jestem na co dzień. Wybrałam tę szkołę dlatego, że od zawsze lubiłam rysować, malować i tworzyć. W szkole mam taki przedmiot, jak ‚historia sztuki’  i dodatkowo jest to obowiązkowy przedmiot przy obronie dyplomów na koniec szkoły. Dlatego też, do tego przedmiotu przykładam się, uczę i obrazach malarzy dużo czytam.  W rzeczywistości,  nie interesują mnie czyjeś obrazy i twórczość sławnych postaci. Nie czerpię z nich przykładu, nie zachwycam się, nie czytam o artystach, nie chodzę zbytnio na wernisaże, na wystawy i do muzeów. Może i brzmi trochę szokująco ;) Nie czuję się spełniona i szczęśliwa kopiując czyjąś sztukę. Nie czuję entuzjazmu, kiedy na pracę domową mamy zrobić kopię jakiegoś obrazu. Sztuka jest dla wszystkich, ale nie wszyscy są dla sztuki.  Sztuka jest dla wszystkich, ale jest też czymś indywidualnym i intymnym. Każdemu podoba się coś innego, jedni lubią malarstwo, inni rysunek, a jeszcze innych interesuje muzyka lub inna forma sztuki. Inspiracje czerpię nie z obrazów i twórczości innych osób, ale z muzyki, książek, historii z życia i różnych wydarzeń. Jetem osobą tolerancyjną i szanuję to, jeżeli ktoś zachwyca się twórczością Van Gogha czy też innego artysty. Ja jednak nie mogę patrzeć na czyjeś obrazy, w muzeach się nudzę a pójście na wernisaż to jest coś strasznego. Staram się tworzyć własną sztukę, coś, co będzie mi się podobać, nie będąc kopią czyjegoś obrazu. Stworzenie czegoś swojego, wymaga wiele kreatywności,  zrobienie dobrej kopi- umiejętności.
Jak wiele osób, mam kilka obrazów które lubię. Naprawdę są takie. Chociaż zbytnio mnie to nie pociąga, to mam kilka obrazów, które lubię bardziej niż inne, jednak nie zagłębiam się w ich znaczenie. Moim ulubionym obrazem jest „Zając” Albrechta Dürer (zdjęcie obrazu poniżej ). Spośród wszystkich sławnych malarzy i znanych obrazów, wybieram mało znaną akwarelę na papierze  niemieckiego malarza, rysownika, teoretyka sztuki. Ten obraz naprawdę mnie intryguje i ma w sobie coś takiego, że mogłabym bardzo długo na niego patrzeć. 
DSCF4046

Oprócz tego obrazu, lubię też obrazy kubistyczne np. Guernica- Pablo Picasso , i  Kawalerowie dwadzieścia lat później  – Matta
DSCF4047 DSCF4048
Lubię też wszelkie gatunki muzyki. Mogę słuchać bardzo dużo piosenek. Lubię pop, rock, mocny dubstep jak jestem zła, i wszelkie piosenki Eda Sheerana na co dzień.
Jeżeli ktoś z Was również lubi twórczość Eda, to polecam ten blog : KILK, dziewczyna tłumaczy na język polski książkę którą napisał Ed , gdyż nie ma polskiego wydania ;] A dla tych co interesują się obrazami, polecam tą książkę poniżej, jest naprawdę gruba, ma 960 stron :
 DSCF4049DSCF4051                                              Na koniec, precz Słoneczniki Van Gogha ! Zapraszam Was do   dyskusji, macie swoje ulubione obrazy, ulubionych artystów ?
słoneczniki

17 thoughts on “Precz Słoneczniki Van Gogha !

 1. Ja np. w ogóle nie kumam malarstwa. Jak jeszcze chodziłam do szkoły i słyszałam np. o tych cudownych słonecznikach, o których wspominasz to miałam lekką zagwozdkę, bo dla mnie badyl jak badyl, w podstawówce też rysowałam.. Nigdy nie zrozumiem stawiania tego typu dzieł na piedestale ani dlaczego osiągają one takie kwoty, ale szanuję, że inni mają wczutkę w takie rzeczy.
  Zdecydowanie bardziej wolę podziwiać rysunki, szkice, fotografie. Muzyka też, chociaż w dzisiejszym chłamie, który nas zalewa zewsząd ciężko wynaleźć perełki.

 2. Och! Ale Ty musisz mieć fajnie w tym Liceum :)
  Rozumiem jednak, kiedy mówisz o tym kopiowaniu, czy podziwianiu dzieł innych. każdy ma swoje gusta, każdego inspiruje co innego :) To normalne i zdrowe! Ja z kolei literaturę z kolei, uwielbiam czytać, sama też piszę :) No i tak jak Ty, mam swój styl i określone dzieła, które podziwiam, a nie te, co powinnam :P
  Hm, a Ty masz swoje własne jakieś rysunki, którymi chciałabyś się pochwalić?

 3. uwielbiam Durera – skończyłam archeologię, a jego realistyczne rysunki są niezwykle pomocne m in w archeozoologii, poza tym bardzo lubię prerafaelitów i malarstwo niderlandzkie, Van Gogh to niestety nie moja działka :D

 4. Ah… Nareszcie ktoś kto też uwielbia malarstwo jak ja :) !!
  Chyba najbardziej lubię Wyczółkowskiego, Boznańską albo Rembrandt, Rubensa.
  Oj dużo tego jest heh…

 5. Każdy jest na swój sposób oryginalny i myślę, że to nic dziwnego, że lubisz malować, tworzyć, a nie interesuje Cię sztuka innych znanych artystów:)
  Tak jak jest z wieloma pisarzami, którzy nie lubią jak inni mają podobną tematykę i za wszelką cenę chcą się skupić na swoim sukcesie, może nie tyle ile sukcesie jak i wspomnianej oryginalności :)
  Życze powodzenia w tworzeniu i dalszym pisaniu.
  Pozdrawiam.
  Monika :)

  http://przestrzen-piekna.blogspot.com/

 6. Koleżanka artystka! Jestem tancerką, więc znam atmosferę panującą w takich szkołach, tak bardzo motywuje do działania i czasami masz wrażenie, że możesz wszystko! :D

 7. Bardzo ciekawy blog i interesujący post :) Miło wiedzieć, że gdzieś w otchłani internetu zdominowanej przez mało interesujące blogi modowe ktoś tworzy też takie perełki jak Twój blog :) Jeśli chodzi o samego Van Ghoga to za nim stoi rewolucyjny jak na tamten czas sposób deformacji rzeczywistości na tym polega jego fenomen. Jeśli zdecydujesz znać się na Asp sama zobaczysz jak bardzo zmieni się Twoje podejście do sztuki wierz mi na słowo :) na ten czas życzę powodzenia w artystycznym rozwoju jak i dalszym pisaniu bloga

  pozdrawiam
  Kat von Rose

  1. Właśnie, dokonał czegoś niesamowitego na tamte czasy a my się nadal zachwycamy. Myślę, że należy inwestować w siebie i tworzyć coś swojego żeby nie stać w miejscu :) Zobaczymy jak to będzie z moim podejściem w przyszłości :)

 8. też miałam iść do szkoły plastycznej, ale wybrałam medycynę :)

  „(…) Ale to już raczej nigdy nie nastąpi, a w trumnie, obok mojego wysportowanego, świetnie zakonserwowanego ciała będzie leżała waga kuchenna. A zamiast grudkami ziemi, posypią mnie odżywką białkową.”

  Zapraszam na nowy post:
  http://www.turqusowa.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>